Japánban nincs lakásválság. A kormány 2023 évi adatai szerint 9 millió akiya – üres ház – van Japánban, amelyeknek az ára kevesebb, mint 10 000 dollár ( 3,7 millió forint). Nem egyszer fordul elő, hogy nem csak lakatlan az ingatlan, de már évtizedek óta nincs használatban, kivételes vásárlási lehetőséget nyújtva, azoknak akik kreatív lehetőségeket keresnek Japán vidéki területein vagy a nagyvárosokban.
A magyarázatra szoruló akiya
Az akiyák, az elhagyott házak számának emelkedése japánban leginkább a népesedési válsággal függ össze. A termékenységi ráta1,2 volt 2023-ban, miküzben a halandósági ráta megelőzte a születések számát, így az idősebb korosztályok aránya folmatosan emelekedik.
Az akiya körüli gondok évtizedek óta erősödnek, a gyökere Japán háború utáni gazdasági növekedésében gyökerezik, amikor a házépítési láz csúcsra járatódott. A gond már a 90-es években megjelent, de azóta egyre hangsúlyosabb, mivel a gazdasági növekedés lassult, amit a demográfiai változások még inkább felerősítettek.
A városi migráció szintén hozzájárul az elhagyott lakóházak jelenséghez. A fiatalabb generáció a városokba költözik dolgozni, és a vidéki területeken élő idősebbek képtelenek a házaikat karbantartani.
A legtöbb helyi a számára az akiya óriási teherként jelenik meg. Az idős szülőktől örökölt családi otthonokat az örökösek sem eladni, sem használni nem szeretnék, növelve ezzel a nem használt lakások számát.
Ma, egy 30 évesnél idősebb lakás réginek ítélnek meg, ezért aggódnak a biztonságossága, a magas felújítási költségek és az állagromlása miatt. Sőt, még babonából rossz cserencsét is tulajdonítanak nekik. Ezért a legtöbb japán ember úgy tekint az akiyára, ami több gondot okoz, mint amennyit ér. Az akiyák a legolcsóbb ingatlanok, mert a lokáció nem kívánatos, a felújítás drága és meghaladhatja lakás értékét.
Külföldi vevők bevonzása
A külföldi vevők felfedezték Japán elhagyott házait, az akiyákat. Több esemény, trend egybeesése váltotta ki a külföldiek érdeklődését. A pandémia, a távoli munka népszerűbbé válása, az életsítlusban bekövetkezett változások együtt hatását tapasztalták. A fiatalok befektetéseket, a nyugdíjasok a visszavonulásukhoz illő életkörülményeket kezdték el keresni, sokan egy második otthonban gondolkodnak, vagy vakációs házat kersnek, esetleg renovációs projektet. A CNBC konkrét példákkal illusztrálta a jelenséget. Az egyik, Anton Wormann, 32 éves svéd, aki modellként körbeutazta a világot, élt New Yorkban és különböző európai városokban, de úgy érzi képtelen lakást vásárolni ezeken a helyeken az elrugaszkodott ingtalanárak miatt. 2018-ban Ázsiába költözött és felfedezte Japán olcsó házait. Ma, 7 évvel később már 7 akiya van a tulajdonában, tartalomgyártóként és a ingatlanbefektetőként dolgozik Japánban. Három ingatlanában már befejezte a felújítást, a negyediknek a közepén van. Eddig 110.000 dollárt (kb. 40 millió forintot) költött ingatlan beszezésre és felújításra és havi 11 000 dollár (kb 4 millió Ft) bevétele van rövidtávú lakáskiadásból.
Akkor az akiya jó befektetés?
Wormann szerint,” „igen is, meg nem is. Az ingatlanjaim könnyedén hoznak százezres jövedelmet évente, de ez nem történt volna meg, ha nem teszek erőfeszítést, hogy megismerjem a japán kulturát, a nyelvet, az embereket. Nagyon jó közösséget kellett felépítenenem magam körül. Ha nem érted a japán kulturát, hogyan dolgoznak a japánok, akkor az akiya vásrlás csak kidobott pénz, egy pénztemető. Ha beleállsz és a megfelelő módon csinálod, akkor rengeteg lehetőséget nyújt, úgy gondolom rengeteg lehetőség van olcsó lakások vásárlására és hasznosítására.”
A szakemberek véleménye visszatükrözi worman véleményét. az akiya nagyon jó befektetési lehetőség bizonyos típusú embereknek, mint a hobby, DIY (vsináld magad) lakásfelújítók, akik egy vidéki elvonulási lehetőséget kerensek. De biztos, hogy nem alkalmas intézményi befektetőknek, vagy akik nagy hozamot várnak el nagyon gyorsan, mert a felújítás költsége magas és az újrartékesíts lehetősége is limitált.
Nagyon fontos megérteni, hogy a felújítás költsége kiemelkedően magas lehet, különösen, ha az építményhez is hozzá kell nyúlni. Valamint számításba kell venni, hogy az ingtlanvásárlás folyamata összetett, gondot okozhat a japán nyelv használata és a helyi hatóságok útvesztőiben történő eligazodás.