A lakáshirdetésekre is igaz, hogy egy kép többet árul egy lakásról, mint a száraz, bár fontos leírás. Ezt kiegészíthetjük, azzal, hogy egy zsúfolt lakás esetében több segítséget nyújt egy háromdimenziós dizájn, mint a lakásról készült képek.
Ha a hirdetések monitorozása és szelektálása után kedvünk támad egy ingatlan megtekintésére, előfordulhat, hogy hasonló élmények, tapasztalatok érnek bennünket, mint az alábbi képek. Azaz, olyan zsúfolt a lakás, hogy nem érzékeljük a távolságokat, a méreteket. Nem tudjuk elképzelni, hogy az általunk nélkülözhetetlen funkciók kialakíthatóak- e, valljuk be, nem is biztos, hogy kedvet kapunk a megtekintésükre.
[huge_it_gallery id=”5″]
Jó esetben, rendelkezésünkre áll egy alaprajz, ami segít elképzelni, hogy a lakás megfelel- e igényeinknek.
Nagy segítségünkre lehet, ha egy háromdimenziós, méretarányos rajz is a rendelkezésünkre áll. Ennek a fenti, a Margit- híd budai hídfőjénél fekvő sétálóutcában levő 55 nm-es, másfél szobás lakás esetében a három dimenziós rajz segít abban, hogy a lakás előnyeit észre vegyük.
Előszoba
Az előszoba ad első képet otthonunkról (irodánkról, rendelőnkről). Érdemes úgy kialakítani, hogy könnyen rendben tartható legyen, könnyű legyen cipőinket, kabátjainkat elővenni, elrakni, jó érzés legyen megérkezni. Mint a példánkból is jól látszik, a cipőknek helyet adó komód, illetve a kabátoknak helyet adó gardrób, egy látványos tapéta, egy egész alakos tükör és a fésülködő tükör praktikussá teszi a tárolást, tágítja a teret, segíti a rendezettséget, moderné, letisztulttá teszi az összképet.
Konyha-étkező
A konyhát és az étkezőt már korábban összenyitották az előszobával, ami lehetővé teszi egy kis étkezőrész kialakítását, és elegáns belépőjévé válhat a nappalinak. Az okosan kiválogatott bútorok, egy a méretekhez igazodó étkező, a rakodó felületek mennyisége lehetővé teszi, hogy minden szükséges funkció (mosogatógép) kialakításra kerüljön, edényeink, konyhaieszközeink elférjenek. De tudomásul kell venni, hogy egy ilyen nyitott elrendezésnél a konyha rendben tartása kötelező, és nem választás kérdése, különben a konyha zsúfolttá, kezelhetetlenné válik.
Nappali
A sétálóutcára néző nappali 24 nm, és annak elenére, hogy most sok bútor és egyéb tárgy van benne, nyilvánvaló, hogy egy nagyon kellemes nappali élettér alakítható ki jól megválasztott ülő- és tároló bútorokkal. Ahogy az elképzelt berendezés esetén is kiderül, még egy dolgozósarok kialakítására is lehetőség nyílik. Mivel a hálószobaként szolgáló félszobában tárolás nem lehetséges, ezért a nappaliban kell ezt megoldani. Ezt ki lehet úgy is alakítani, hogy ne a gardrób szekrények uralják a teret, de polcoknak, tv-nek is kialakítható legyen egy terület. Vendégfogadásra, lazításra is alkalmassá válik.
Háló
Igaz, ez a belső udvarra néző szoba csak 6 nm, és a szobába belépve nehéz jól berendezhetőnek találni, de épp a három dimenziós rajz demonstrálja kiválóan, hogy egy 140 cm széles franciaágy mellé még egy komód és egy tv is betehető úgy, hogy a szoba szerethető és használható is lesz.
Fürdőszoba
Egy kisebb lakásban a kisebb fürdőszoba mindig feladja a leckét, különösen, ha csak 150 cm széles, mint ebben az esetben. Az arányai mellett az is gond, hogy az ajtó befelé nyílik. Itt kell vélhetően a legnagyobb átalakítást csinálni, hiszen egyrészt az ajtót célszerű egy tolóajtóra lecserélni, másrészt a funkciókat is érdemes átforgatni. Jelenleg a fürdőszoba közepén levő zuhanyzó miatt két fal is beépítésre került, ami az egyébként sem túl nagy méretből(4,34nm) is levesz. Ha a jelenleg is a fürdőszoba végében levő mosógép/cirkó mellé betesszük a wc-t, akkor egy kicsit szellősebbé tehető a mosdó és tusoló területe. Ezt a hatást erősíti a tusoló üvegfala is.