Ezek közül kerül ki azaz öt ingatlanberuházás, amelyik részt vehet az Év Projektje díj versenyében. Felvetődik a kérdés, hogy a lista összetétele, ezeknek az ingatlanberuházásoknak a mérete, helye, funkciója tükrözi egy város, egy ország fejlődését. Következtethetünk-e az ország, gazdaság jelenére, jövőjére?
- A szavazáson mindössze 8 épület szerepel. A magyarázat szerint Budapesten és vonzáskörzetében 2014 novembere óta ezek kerültek átadásra. Az elmúlt időszak legnagyobb beruházásai stadionok voltak ( pl. Goupama 2014 augusztusában került átadásra), hogy-hogy csak a Tüskecsarnok szerepel ezen a listán?
- A funkciót tekintve, 4 hotel, 2 irodaház, egy logisztikai központ és egy csarnok van a szavazáson szereplők között. Nyílván, ezek a beruházások tudnak a leglátványosabbak lenni, itt lehet alkotni, ezek azok a beruházások, amelyek egy átlagos olvasó által is értekelhetőek. A lista 50 %-át a 4+* hotelek teszik ki. Nem csoda. A turizmus muníciót kapott a low cost repülőtársaságok, az Emirate, a Qatar megjelenésével, és a szállodaipar sincs a különadókkal terhelt iparágak között. Sokat mondó, hogy szinte az összes beruházás szolgáltatásokhoz kötődik.
- A logisztikai központ és az egyik irodaház kimondottan külföldi vállalkozás (DB Schenker, GE) kizárólagos használatára épült. – Nem magyar, hanem külföldi vállalkozások fejlesztése, fejlődése áll mögötte. GE – mint az állam stratégiai partnere, a legnagyobb munkáltatók egyike- 1000 munkahelyet létesített az elmúlt egy évben a szolgáltató központjaival.
- Csak budapesti beruházás szerepel a listán. – Zavarba ejtő. Nem tudni, hogy a vidék azért nem került be, mert csak ennyit nomináltak, vagy csak Budapestet és vonzáskörzetét akarták megversenyeztetni? Vagy vidéken nincsenek beruházások? Jól láthatóan a díj kiírói is zavartban voltak, mert nem tudták eldönteni az év legjobb ingatlanfejlesztése vagy az év legjobb budapesti épülete lenne a kérdés célja. Valljuk be, nem mindegy, amikor az ország 80%-a vidéken él.
Szavazz! Melyik az elmúlt év legjobb ingatlanfejlesztése?A legjobb 5 közül a Portfolio Property Awards résztvevői választhatják ki a végső győztest november 24-én. Melyik az év legjobb budapesti épülete?
- A hotelek mindegyike belső, pesti kerületekben került kialakításra (V., VI., VII., VIII). Igen, a turisták kizárólag Budapestre kiváncsiak és a nemzetközi érdeklődésre számottartó programok (Sziget, Forma 1) is mind Budapesten vannak.
Gratuláljunk a feni beruházások és szavazzunk a kedvencünkre, ha van hozzá kedvünk!